Monthly Archives: April 2014

2014 BSAA Plant Science – Effects of Light on Photosynthesis

Plant Science students cover a leaf leaving a small opening for sunlight to strike the leaf for a 24 hour period. After 24 hours, the cover is removed and the leaf is boiled in water first and then in alcohol to remove the chorophyll. The leaf is flooded with iodine and placed over a light to see the starch deposits in the leaf blade.

2014 Section FFA Dairy Cattle Career Development Event

2014 Section 3 FFA Dairy Judging CDE Results

 

Team Results

  1. 660 – Annawan
  2. 624 – Galva
  3. 617 – Orion
  4. 616 – Sherrard
  5. 611 – Cambridge
  6. 584 – AlWood
  7. 386 – Stark County (team of 2)

 

 

Individual Results

  1. 228 – Tyler Hamerlinck – Sherrard
  2. 228 – Blake Roselieb – Annawan
  3. 220 – Ann Tillie – Sherrard
  4. 219 – Kivi Juntunen – Annawan
  5. 218 – Megan Mansker – Galva
  6. 213 – Jeffry Flint – Annawan
  7. 213 – Andrew Lang – Galva
  8. 212 – Cami Noble – AlWood
  9. 211 – Wyatt Maertens – Orion
  10. 210 – Lilah Flickinger – Sherrard

 

40 Members  –  7 Schools  –  Host: Stark County

2014 Agriculture Mechanics Career Development Event

SCHS Agr Mechanics Team

Section 3 FFA Agriculture Mechanics Contest Results

Host: Bureau Valley and Annawan

Schools: 7

Students: 30

Team Results:

  1. Geneseo             313.5 pts
  2. Stark County      307.5 pts
  3. Orion                     283 pts
  4. Princeton            282.5 pts
  5. Annawan             251.5 pts              team of 4
  6. Bureau Valley    192.5 pts              team of 3
  7. Riverdale             114 pts                  team of 2

 

Welding Results:

  1. Baley Jagers                       65.5 pts                Annawan
  2. Emelie Geuther                64.5 pts                 Bureau Valley
  3. Collin Rabe                          64 pts                   Princeton
  4. Travis Baldwin                    61 pts                   Riverdale
  5. Tyler Verbeck                     57pts                    Geneseo
  6. Hudson Elsasser               53.5 pts                Stark County
  7. Jacob Miller                        52 pts                   Orion

Surveying Results:

  1. Ethan Scholl        91 pts                    Stark County
  2. Rick Lootens       60 pts                    Bureau Valley
  3. Mary Fielding     55 pts                    Orion
  4. Jacob Bickett      37 pts                    Princeton
  5. John Smith          25 pts                    Geneseo

Carpentry Results:

  1. Austin Lindstrom              79.5 pts.               Geneseo
  2. Chris Anderson                 57.5 pts                  Princeton
  3. Wyatt Martens                 56 pts.                       Orion
  4. Brett Meier                        55 pts.                      Annawan
  5. Ryan Nitz                             53 pts.                    Riverdale
  6. Keith Ehnle                         40 pts.                    Stark County

Ag Power Results:

  1. Eric Johnston                     70 pts.                   Geneseo
  2. Jay Norden                         68 pts.                   Bureau Valley
  3. Trevor Williamson            59 pts.                   Stark County
  4. Blake Roselieb                   57 pts.                   Annawan
  5. Trevor Bickett                    54 pts.                   Princeton
  6. Chris McMullin                  50 pts.                   Orion

Electricity Results:

  1. Kyle Freeburn                    82 pts.                   Geneseo
  2. Jacob Seyller                      74 pts                    Annawan
  3. Jacob Klauer                       70 pts.                   Orion
  4. Luke Schultz                       70 pts.                   Princeton
  5. Travis Bantz                        64 pts.                   Stark County

2014 FFA Awards Banquet

Mr. Fairfield with Cody ScottIMG_37142014 Labor Auction2014 Star Award Recipients2013/2014 Officer Team

 

2014 Hydraulic Syringe Robot – Introduction to Agriculture Industry

Time Trials DSC01187 DSC01188

Students in the Introduction to the Agriculture Industry class construct a syringe hydraulic robot and compare three different claw gripper designs for power and horsepower calculations.